Baziliko Nauda Sportuojantiems Ir Jo Mitybinė Vertė

Bazilikas yra labai populiari prieskoninė žolelė, naudojama įvairiose virtuvėse visame pasaulyje. Šis aromatingas augalas turi daug naudingų savybių, kurios gali padėti sportuojantiems asmenims.

bazilikas

Baziliko antioksidacinės savybės

Bazilikas yra turtingas antioksidantais, tokiais kaip luteolinas, orientinas ir viksantinas. Šie antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, susidarančius dėl padidėjusio fizinio krūvio metu. Laisvieji radikalai gali pažeisti raumenų audinius ir sulėtinti atsigavimą po treniruočių. Vartojant baziliką, galima sumažinti laisvųjų radikalų poveikį ir greičiau atsigauti.

Be to, baziliko antioksidantai gali padėti apsaugoti nuo uždegiminių procesų, kurie taip pat gali atsirasti dėl didelio fizinio krūvio. Uždegimas gali sukelti raumenų skausmą, patinimą ir kitus nemalonius pojūčius. Reguliarus baziliko vartojimas gali padėti sumažinti uždegimą ir skausmą po sunkių treniruočių.

Baziliko poveikis energijai ir ištvermei

Bazilikas turi geležies, magnio, kalio, cinko ir vitamino C – visi šie komponentai svarbūs palaikant energijos lygį ir ištvermę treniruočių metu.

Geležis padeda pernešti deguonį į raumenis, o magnis ir kalis reikalingi tinkamai raumenų funkcijai. Cinkas taip pat svarbus energijos gamybai ląstelėse. Vitaminas C padeda pasisavinti geležį ir apsaugo nuo streso.

Reguliarus baziliko vartojimas, ypač kartu su kitomis maisto medžiagomis, gali padėti palaikyti optimalų energijos lygį ilgesnėms ir sunkesnėms treniruotėms.

Baziliko poveikis raumenų augimui

Bazilikas turi aminorūgščių, ypač lizino, metionino ir triptofano. Šios aminorūgštys yra būtinos raumenų audinių atkūrimui ir augimui, ypač po sunkių fizinių krūvių. Lizinas yra labai svarbus raumenų baltymų sintezei, o metioninas ir triptofanas padeda atkurti pažeistus audinius.

Be to, bazilikas turi fitohormonų, pavyzdžiui, auksinų ir citokinino. Manoma, kad šie augaliniai hormonai gali skatinti raumenų hipertrofiją – padidėjimą dėl treniruočių. Nors moksliniai įrodymai dar nepakankami, kai kurie tyrimai rodo teigiamą šių medžiagų poveikį raumenų augimui.

Baziliko poveikis atpalaidavimui

Dėl savo aromato bazilikas turi raminamųjų savybių. Jis gali padėti atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir sumažinti stresą po sunkių treniruočių.

Baziliko eteriniuose aliejuose yra linalolio ir estragolio, kurie turi raminamąjį poveikį. Kvėpavimas baziliko aromatu ar jo vartojimas maiste gali padėti atsipalaiduoti ir geriau miegoti po dienos treniruočių.

Be to, bazilikas turi magnio, kuris padeda atpalaiduoti raumenis. Magnis taip pat svarbus nervų sistemos veiklai, todėl jo gavimas su maistu gali padėti sumažinti stresą.

bazilikas nauda

Baziliko vartojimas sportuojantiems

Yra įvairių būdų, kaip sportuojantys asmenys gali įtraukti baziliką į savo mitybą ir gauti jo teikiamą naudą.

Bazilikas maiste

Baziliką galima naudoti įvairiuose patiekaluose, pvz., picose, makaronuose, troškiniuose, sriubose, padažuose ir kt. Jo galima įdėti į daržovių, vištienos, jūros gėrybių ar kitus patiekalus. Geriausia baziliką dėti į maistą pačioje gaminimo pabaigoje, kad išliktų daugiau skonio ir maistingųjų medžiagų.

Baziliko arbata

Galima gerti baziliko arbatą, ypač po sunkių treniruočių. Arbatoje išsilaiko daug antioksidantų, eterinių aliejų ir kitų vertingų medžiagų. Arbatą galima gerti tiek šiltą, tiek atvėsintą.

Baziliko aliejus

Eterinis baziliko aliejus turi didelę koncentraciją biologiškai aktyvių junginių. Jį galima naudoti kvėpavimo takų higienai, masažui, vonioms. Taip pat galima įlašinti į gėrimus ar patiekalus.

Baziliko papildai

Parduodami baziliko milteliai ar kapsulės. Jas patogu vartoti norint gauti didesnę baziliko dozę. Visgi geriau rinktis maistines baziliko formas, o papildus naudoti tik esant poreikiui.

Baziliko mitybinė vertė

100 gramų baziliko yra[8]:

 • 23 kalorijos
 • 3 g angliavandenių
 • 3 g baltymų
 • 1 g skaidulų
 • 5 g riebalų
 • 15% RDS vitamino K
 • 12% RDS vitamino A
 • 11% RDS geležies
 • 9% RDS kalcio
 • 8% RDS magnio
 • 4% RDS vitamino C

Be to, bazilikas turi nemažai antioksidantų, eterinių aliejų, fitochemikalų.

Nors bazilikas nėra itin kaloringas, jis pateikia vertingų maistinių medžiagų, ypač antioksidantų, mineralų ir vitaminų. Reguliarus baziliko vartojimas gali papildyti sportininkų mitybą reikalingomis maisto medžiagomis.

Bazilikas – Išvados

 • Bazilikas turtingas antioksidantais, kurie neutralizuoja kenksmingus laisvuosius radikalus ir mažina uždegimą po treniruočių.
 • Jis teikia svarbių mineralų ir vitaminų, reikalingų palaikyti energiją ir ištvermę.
 • Bazilikas turi aminorūgščių ir augalinių hormonų, skatinančių raumenų augimą.
 • Dėl eterinių aliejų bazilikas turi raminamųjų savybių ir padeda atsipalaiduoti.
 • Baziliką galima vartoti maiste, arbatoje, aliejuje ar papilduose.
 • Reguliarus baziliko vartojimas gali suteikti naudos sportuojantiems asmenims.

Taigi bazilikas yra vertingas prieskonis, turintis savybių, kurios gali padėti greičiau atsigauti po treniruočių, sumažinti raumenų skausmą ir pažeidimus, padidinti ištvermę. Įtraukus baziliką į mitybą, galima pagerinti sportinius rezultatus ir savijautą.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas