fbpx

Bananai – Vienas Geriausių Užkandžių. Jų Nauda Ir Kaloringumas

Bananai yra vienas populiariausių ir mėgstamiausių vaisių pasaulyje. Juose  gausu angliavandenių, mineralų, vitaminų, antioksidantų ir kitų maistinių medžiagų. Dėl šių savybių bananai yra vertinami kaip idealus maistas tiek prieš, tiek po sunkių fizinių krūvių. Toliau šiame straipsnyje aptarsime bananų naudą sportuojantiems ir tai, kaip juos geriausiai panaudoti savo mityboje.

Bananai

Bananuose gausu angliavandenių

Viena iš pagrindinių bananų savybių yra didelis angliavandenių kiekis. 100 gramų bananų vidutiniškai turi apie 23 gramus angliavandenių.

Angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis raumenims susitraukiant. Dėl lengvai pasisavinamų angliavandenių bananai idealiai tinka prieš treniruotes, varžybas ar kitą intensyvią fizinę veiklą. Jie suteikia greitai energijos, kuri leidžia maksimaliai atiduoti jėgas.

Be to, bananuose esantys angliavandeniai padeda greičiau atstatyti išeikvotas raumenų glikogeno atsargas po sunkių pratybų. Todėl bananai rekomenduojami ir po treniruočių.

Bananuose gausu mineralų

Be angliavandenių, bananuose taip pat gausu įvairių mineralų, tokių kaip kalis, magnis ir manganas.

Vienas iš svarbiausių bananų mineralų yra kalis. 100 gramų bananų vidutiniškai turi apie 358 mg kalio. Tai sudaro apie 10% rekomenduojamos paros normos suaugusiam.

Kalis padeda palaikyti skysčių balansą, raumenų ir nervų sistemos funkcijas. Jo trūkumas gali sukelti mėšlungį. Todėl pakankamas kalio kiekis organizme yra labai svarbus sportuojantiems, siekiant išvengti raumenų mėšlungio ir traumų.

Bananuose gausu vitaminų

Be angliavandenių ir mineralų, bananuose taip pat yra nemažai įvairių vitaminų. Svarbiausi iš jų:

  • Vitaminas B6 – padeda organizmui panaudoti baltymus ir angliavandenius. Būtinas hemoglobino, reikalingo deguoniui pernešti, gamybai.
  • Vitaminas C – stiprina imunitetą, padeda greičiau gyti pažeistiems audiniams. Svarbus antioksidantas.
  • Vitaminas B9 (folio rūgštis) – reikalingas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir audinių atsinaujinimui.

Reguliariai valgant bananus galima papildyti organizmo vitaminų atsargas, kas itin svarbu intensyviai sportuojantiems. Vitaminai padeda stiprinti imunitetą, skatina audinių atsigavimą.

Be to, bananuose yra ir kitų naudingų medžiagų, pavyzdžiui, serotonino – hormono, gerinančio nuotaiką. Todėl bananai gali padėti pakelti sportininkų motyvaciją.

Bananai tinka prieš ir po treniruočių

Dėl minėtų savybių bananus patartina valgyti tiek prieš, tiek po fizinių krūvių. Štai kaip geriausiai juos panaudoti:

  • Prieš treniruotę – suteikia energijos, padeda išvengti mėšlungio. Valgykite 1-2 vidutinio dydžio bananus maždaug 1 val. prieš pratybas.
  • Po treniruotės – atstato išeikvotas atsargas, suteikia angliavandenių. Suvalgykite bananą per 30 min. po treniruotės kartu su baltyminiais produktais.
  • Esant mėšlungiui – greitai atstato elektrolitų balansą. Suvalgykite bananą ar išsiskiepykite banano tyrę.

Taip pat galima įtraukti bananus į patiekalus, pvz., sumuštinius su tuniku, bananų kokteilius, bananų pyragaičius ir kt. Bananai tinka beveik visur!

Bananų kaloringumas

Bananai vertinami dėl savo saldumo, patogumo ir daugybės naudingų savybių. Tačiau kiek iš tiesų kalorijų turi šie geltonieji vaisiai?

Vidutinio dydžio banano (apie 120 g) kaloringumas yra apie 105 kcal. Tai reiškia, kad 100 g bananų tenka apie 88 kcal. Palyginimui galima paminėti, kad 100 g obuolių vidutiniškai turi apie 50 kcal.

Didžiąją dalį bananų kalorijų sudaro angliavandeniai, kurių 100 g bananų yra apie 23 g. Taip pat bananuose yra nedideli kiekiai baltymų (apie 1,1 g 100 g) ir riebalų (apie 0,2 g 100 g).

Nors bananai ir saldūs, jų glikeminis indeksas nėra itin didelis – apie 51. Tai reiškia, kad cukrus į kraują patenka palaipsniui. Be to, bananuose gausu naudingų medžiagų, vitaminų, mineralų ir skaidulų.

Tad nors bananai ir turi nemažai kalorijų, juos vis tiek galima drąsiai įtraukti į sveiką ir subalansuotą mitybą. Svarbu nepersivalgyti ir valgyti įvairų maistą.

Bananų nauda

Išvada

  • Bananuose gausu angliavandenių, mineralų, vitaminų – visa tai reikalinga sportuojantiems.
  • Jie teikia greitai pasisavinamos energijos, padeda palaikyti raumenų ir širdies funkcijas.
  • Jie atstato skysčių balansą, greitai pasotina.
  • Tai patogus ir lengvai pasiekiamas užkandis bet kurioje situacijoje.

Bananai turėtų tapti neatsiejama sportininko mitybos dalimi. Rekomenduojama suvalgyti bananą prieš ir po kiekvienos treniruotės ar varžybų.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas