fbpx

Homocisteinas –  Ar Tai Svarbiausias Sveikatos Rodiklis?

Padidėjęs homocisteino kiekis kraujyje yra susijęs su didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Bet kas iš tikrųjų yra homocisteinas, kodėl didelis jo kiekis yra svarbus ir ką galite padaryti, kad jis išliktų sveikoje normoje? Šiame straipsnyje išsamiai aptariami moksliniai tyrimai apie homocisteiną ir širdies sveikatą.

Homocisteinas

Kas yra homocisteinas?

Homocisteinas yra amino rūgštis, kurią organizmas gamina metabolizuodamas metioniną – kitą baltymuose, tokiose maisto produktuose kaip mėsa, žuvis, kiaušiniai ir pieno produktai, esančią amino rūgštį.

Paprastai homocisteinas yra verčiamas į kitas naudingas medžiagas arba pašalinamas iš organizmo. Tačiau, stokojant konversijos fermentų arba B grupės vitaminų, homocisteinas gali kauptis kraujyje[1].

Normalus homocisteino kiekis kraujyje yra 5-15 μmol/L. Kiekis virš 15 μmol/L laikomas padidėjusiu[2].

Ryšys tarp didelio homocisteino kiekio ir širdies ligų

Per pastaruosius kelis dešimtmečius daugybė tyrimų nustatė, kad padidėjęs homocisteino kiekis susijęs su didesne šių ligų rizika[3]:

  • Koronarinė širdies liga
  • Miokardo infarktas
  • Insultas
  • Periferinių kraujagyslių liga
  • Venų trombozė

Pavyzdžiui, 27 tyrimų metaanalizė nustatė, kad kiekvienas 5 μmol/L homocisteino kiekio padidėjimas buvo susijęs su 20% didesne koronarinės širdies ligos rizika [4].

Taip pat nustatyta, kad didelis homocisteino kiekis susijęs su spartesne aterosklerozės eiga[5].

Kaip gi homocisteinas gali skatinti širdies ir kraujagyslių ligas? Tyrimai rodo keletą galimų mechanizmų:

  • Endotelio disfunkcija: homocisteinas sutrikdo kraujagyslių endotelio, kraujagyslių vidinio sluoksnio, funkciją[6]. Tai gali sumažinti kraujagyslių išsiplėtimą ir skatinti aterosklerozinės plokštelės susidarymą.
  • Padidėjęs oksidacinis stresas: homocisteinas skatina oksidacinį pažeidimą ir uždegimą arterijose[7]. Tai pagreitina aterosklerozę.
  • Kraujo krešėjimas: homocisteinas padaro kraują “klampesnį” ir labiau linkusį krešėti, didindamas miokardo infarkto ir insulto riziką[8].
  • Kraujagyslių lygieji raumenys: homocisteinas skatina kraujagyslių lygiųjų raumenų ląstelių augimą, o tai prisideda prie kraujagyslių siaurėjimo ir kietėjimo[9].

Apibendrinant, padidėjęs homocisteino kiekis sukelia aterosklerozę skatinantį kaskadą – todėl jis yra reikšmingas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys.

Kokie veiksniai lemia padidėjusį homocisteino kiekį?

Dažniausia padidėjusio homocisteino kiekio priežastis – nepakankamas folio rūgšties, vitamino B6 ir (arba) vitamino B12 kiekis. Šie B grupės vitaminai yra itin svarbūs homocisteino metabolizmui.

Jų stoka gali atsirasti žmonėms, kurie:

  • Maitinasi netinkama dieta, stokojančia vaisių ir daržovių
  • Serga sutrikusio absorbcijos sindromu
  • Kenčia nuo alkoholizmo
  • Turi inkstų ligų
  • Vartoja tam tikrus vaistus (pvz., metforminas, protonų siurblio inhibitoriai)

Genetiniai fermentų, dalyvaujančių homocisteino metabolizme, defektai taip pat gali sukelti padidėjusį homocisteino kiekį. Tačiau tai pasitaiko rečiau, maždaug 1 iš 200 000 žmonių.

Padidėjęs homocisteino kiekis taip pat dažnesnis tiems, kurie serga hipotiroze, diabetu, psoriaze ir reumatoidiniu artritu.

Be to, homocisteino kiekis natūraliai didėja su amžiumi, kai lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja inkstų funkcija.

Kaip sumažinti homocisteino kiekį

Jei jūsų homocisteino kiekis yra padidėjęs, gerą žinią yra tai, kad yra įrodytų gyvenimo būdo pokyčių ir papildų, kurie gali sumažinti homocisteino kiekį:

1. Valgykite daugiau folio rūgšties turinčių maisto produktų

Folio rūgštis yra svarbiausias B grupės vitaminas homocisteino metabolizmui. Siekite bent 400 mcg per dieną iš tokių šaltinių kaip:

  • Ankštiniai augalai
  • Tamsiai žalios lapinės daržovės
  • Sparagai
  • Brokoliai
  • Citrusiniai vaisiai
  • Riešutai ir sėklos

2. Vartokite B grupės vitaminų kompleksą

Kasdienis B grupės vitaminų kompleksas, kuriame yra 400-800 mcg folio rūgšties ir vitaminų B6 bei B12 (atitinkamai 50 mg ir 500 mcg), gali padėti normalizuoti homocisteino kiekį.

3. Padidinkite vitamino B12 kiekį

Jei jūsų vitamino B12 kiekis yra mažas, vartokite 500-1000 mcg papildą, kad atkurtumėte pakankamą kiekį. Vitaminas B12 daugiausiai randamas gyvūninės kilmės maisto produktuose.

4. Venkite rūkymo ir per didelio alkoholio vartojimo

Tiek rūkymas, tiek didelis alkoholio vartojimas gali padidinti homocisteino kiekį ir trukdyti jo konversijai.

5. Reguliariai mankštinkitės

Reguliarus fizinis aktyvumas padeda sumažinti homocisteino kiekį, net jei nesumažėja svoris. Siekite 150 minučių per savaitę.

6. Numesti svorio, jei esate antsvorio

Tyrimai rodo, kad antsvorio ir nutukimo turintys asmenys dažniau turi padidėjusį homocisteino kiekį. Numetus perteklinius kilogramus galima sumažinti homocisteino kiekį.

7. Kontroliuokite lėtines ligas

Svarbu tinkamai kontroliuoti diabetą, inkstų disfunkciją, hipotirozę ir kitas su padidėjusiu homocisteino kiekiu susijusias ligas.

8. Padidinkite antioksidantų kiekį

Antioksidantais turtingi maisto produktai padeda neutralizuoti oksidacinį stresą, kurį sukelia per didelis homocisteinas. Valgykite daug vaisių, daržovių, arbatos ir žolelių.

Homocisteinas – Apibendrinimas

Padidėjęs homocisteino kiekis yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos rodiklis, didinantis aterosklerozinių įvykių, tokių kaip miokardo infarktas ir insultas, tikimybę.

Laimei, homocisteino kiekį galima sumažinti mityba, gyvenimo būdo pokyčiais ir B grupės vitaminų papildais. Pasitarkite su gydytoju, jei kyla abejonių dėl jūsų homocisteino kiekio. Laikyti homocisteino kiekį sveikoje normoje yra vienas iš būdų palaikyti širdies sveikatą.

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas