fbpx

Testosteronas: Jo Nauda Ir Žala

Testosteronas yra pagrindinis vyriškas lytinis hormonas, atsakingas už daugelį svarbių funkcijų vyrų organizme. Nors testosteronas labiausiai siejamas su lytine funkcija ir vaisingumu, jis taip pat vaidina svarbų vaidmenį raumenų augime, kaulų tankio palaikyme, riebalų paskirstyme ir energijos lygyje.

Pastaraisiais dešimtmečiais testosterono papildai tapo labai populiarūs tarp vyrų, siekiančių padidinti raumenų masę, pagerinti sportinius pasiekimus arba tiesiog jaustis energingesniems. Tačiau, kaip ir bet kuris kitas hormoninis preparatas, testosteronas turi tiek teigiamą, tiek neigiamą poveikį sveikatai. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinę testosterono naudą, galimus šalutinius poveikius bei saugaus vartojimo rekomendacijas.

Testosteronas

Testosterono nauda

Daugelis vyrų vartoja testosteroną norėdami pasiekti šiuos teigiamus poveikius:

Padidina raumenų masę ir stiprumą

Testosteronas skatina baltymų sintezę raumenyse, todėl padeda greičiau augti raumenų masei bei stiprumui[1]. Tai ypač naudinga kultūristams ir sunkiaatlečiams. Tačiau net ir paprastiems žmonėms testosteronas gali padėti išlaikyti raumenų tonusą ir jėgą senstant.

Gerina lytinį potraukį ir funkciją

Kaip pagrindinis vyriškas lytinis hormonas, testosteronas reguliuoja libido ir erekcijos funkciją. Sumažėjęs testosteronas dažnai siejamas su sumažėjusiu lytiniu potraukiu ir impotencija. Todėl testosterono terapija gali padėti atkurti normalią lytinę funkciją[2].

Pagerina nuotaiką ir energijos lygį

Dėl testosterono poveikio smegenims, jo trūkumas gali sukelti depresiją, nuovargį ir bendrą energijos stoką. Testosterono papildai dažnai padeda pagerinti nuotaiką, sutelktumą ir padidinti energijos lygį[3].

Lėtina senėjimo procesus

Mažėjant testosteronui, vyrai pradeda labiau kauptis riebalai, mažėti raumenų masė, silpnėti kaulai ir atsirasti senatviniai odos pakitimai. Testosteronas padeda palaikyti jaunatvišką kūno sudėjimą ir uždelsti senėjimo požymius.

Padeda gydyti testosterono stoką

Testosterono injekcijos ar pleistras gali būti skiriami vyrams, kuriems nustatytas ženklus testosterono trūkumas. Tai padeda atkurti normalų hormonų balansą ir sumažinti testosterono stokos simptomus.

Galima testosterono žala

Nors testosteronas turi daug teigiamo poveikio, jo perteklius arba netinkamas vartojimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų:

Gali sutrikdyti natūralią testosterono gamybą

Ilgalaikis dirbtinių testosterono preparatų vartojimas gali slopinti organizmo gebėjimą patam gaminti šį hormoną. Tai gali sukelti priklausomybę nuo testosterono papildų.

Didina širdies ligų ir insulto riziką

Dideli testosterono kiekiai skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, todėl padidėja kraujo klampumas ir krešėjimo rizika. Tai gali sukelti širdies priepuolį ar insultą, ypač vyresnio amžiaus vyrams.

Gali sukelti kepenų pažeidimus

Testosteronas metabolizuojamas kepenyse, todėl jo perteklius gali perkrauti kepenis ir ilgainiui sukelti jų funkcijos sutrikimus ar net cirozę.

Skatina plaukų slinkimą ir spuogus

Dėl padidėjusios androgenų koncentracijos, testosteronas gali sukelti plaukų folikulų nykimą ir spuogų atsiradimą veide, nugaroje ar krūtinėje.

Didina agresyvumą ir nerimą

Nors tyrimų duomenys prieštaringi, kai kurie vyrai jaučia padidėjusį dirglumą, agresiją ar nerimą vartodami testosteroną, ypač didelėmis dozėmis.

Kenkia vaisingumui

Testosteronas gali slopinti kiaušidžių hormonų gamybą ir sutrikdyti spermatogenezę, todėl dideli jo kiekiai gali pakenkti vyrų vaisingumui.

Saugus testosterono vartojimas

Norint pasinaudoti testosterono teikiama nauda ir kuo labiau sumažinti galimą žalą, reikėtų laikytis šių rekomendacijų:

  • Naudoti tik gydytojo paskirtas dozes ir preparatus.
  • Stebėti šalutinius poveikius ir reguliariai tikrintis sveikatą.
  • Nenaudoti ilgiau nei rekomenduojama.
  • Derinti su fiziniais pratimais ir sveika mityba.
  • Po kurso daryti pertraukas, kad atsigautų organizmas.
  • Vengti testosterono jei sergate širdies, kepenų ar prostatos ligomis.

Testosterono papildai – ar verta rizikuoti?

Pastaraisiais dešimtmečiais testosterono papildų, tokių kaip injekcijos, pleistrai ar tabletės, populiarumas sparčiai auga. Nors testosteronas padeda padidinti raumenų masę, libido ir energijos lygį, jo perteklius kelia grėsmę sveikatai. Todėl prieš pradedant vartoti testosterono preparatus, būtina įvertinti galimą naudą ir riziką.

Vienas didžiausių testosterono papildų privalumų – pagerinta kūno sudėtis. Dėl sustiprėjusios baltymų sintezės, testosteronas skatina raumenų augimą, padeda išlaikyti mažesnį riebalų kiekį. Taip pat teigiamai veikia lytinį potraukį, nuotaiką, energiją. Visgi ilgalaikis, nesaikingas preparatų vartojimas kelia realią grėsmę sveikatai.

Manoma, kad net trečdalis sporto klubų lankančių vyrų kada nors yra vartoję testosterono. Dažniausiai tai daroma norint pasiekti geresnių sportinių rezultatų. Visgi tokie preparatai iš tikrųjų yra anaboliniai steroidai, kurių vartojimas draudžiamas. Be to, jie ne tik kenkia sveikatai, bet ir riboja natūralų organizmo testosterono gamybą.

Ilgalaikis testosterono papildų vartojimas didina širdies ligų ir insulto riziką, gali sukelti kepenų pažeidimus, sutrikdyti vaisingumą. Be to, pasireiškia ir tokie šalutiniai poveikiai kaip plaukų slinkimas, spuogai, padidėjęs nerimas bei agresija. Todėl prieš skiriant testosterono terapiją, būtina atlikti hormonų tyrimus ir įsitikinti jo stoka organizme.

Nors testosterono injekcijos ar pleistrai trumpam gali padidinti hormono kiekį ir suteikti naudos, jų poveikis nėra ilgalaikis. Be to, vartojant papildus slopinama natūrali organizmo geba gaminti testosteroną. Todėl geriau rinktis natūralius būdus hormonų balansui palaikyti – tinkamą mitybą, fizinį aktyvumą ir poilsį. Jei visgi pasireiškia aiškūs testosterono trūkumo simptomai, gydytojas gali skirti trumpalaikę terapiją. Visgi hormonų preparatų piktnaudžiavimas dažniausiai atneša daugiau žalos nei naudos.

Testosterono tyrimai

Testosteronas yra pagrindinis vyriškas lytinis hormonas, turintis didelę įtaką vyrų sveikatai. Pastaraisiais dešimtmečiais atlikta daug tyrimų, siekiant geriau suprasti šio hormono poveikį ir vaidmenį įvairiose fiziologinėse funkcijose.

Viena pagrindinių testosterono tyrimų sričių yra šio hormono ryšys su vyrišku nevaisingumu. Nustatyta, kad sumažėjęs testosterono kiekis gali būti viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių sutrikusį spermatogenezės procesą ir blogesnę spermos kokybę. Todėl klinikiniai tyrimai dažnai orientuoti į testosterono terapijos poveikį nevaisingiems vyrams.

Kitas svarbus tyrimų laukas – testosterono vaidmuo raumenų ir kaulų masės reguliacijoje. Įrodyta, kad pakankamas šio hormono kiekis padeda išlaikyti normalią raumenų masę bei kaulų tankį, ypač vyresniame amžiuje. Todėl tiriamas testosterono poveikis sarkopenijai ir osteoporozei.

Taip pat analizuojamas testosterono ryšys su širdies ir kraujagyslių ligomis, antsvoriu, cukriniu diabetu bei depresija. Nors kai kurie tyrimai rodo galimą teigiamą poveikį, vis dar trūksta vieningos nuomonės apie testosterono vaidmenį šių būklių atžvilgiu.

Naujausi tyrimai orientuoti į testosterono poveikį smegenų funkcijoms ir kognityvinėms gebėjimams. Manoma, kad tinkamas testosterono kiekis gali padėti išlaikyti geresnes pažintines funkcijas senstant. Tačiau reikalingi išsamesni ilgalaikiai tyrimai šioje srityje.

Išvados

Apibendrinant, testosteronas turi daug naudingų savybių, tačiau jo perteklius arba netinkamas vartojimas gali būti pavojingas sveikatai. Norintiems gerinti sportinius pasiekimus ar seksualinę funkciją, testosteroną reikėtų vartoti itin atsakingai, pasitarus su gydytoju ir reguliariai tikrinantis sveikatą. Saikingos, trumpalaikės testosterono kurso nauda paprastai viršija galimą riziką sveikiems vyrams. Tačiau ilgalaikis piktnaudžiavimas testosteronu gali baigtis rimtomis komplikacijomis.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas