Juodasis Riešutmedis – Naudingas Maisto Papildas Sportuojantiems

Juodasis riešutmedis, arba lotyniškai vadinamas Juglans nigra, jau seniai naudojamas liaudies medicinoje dėl įvairių sveikatos sutrikimų gydymo. Pastaruoju metu atlikta daugiau tyrimų, įrodžiusių, kad juodasis riešutmedis turi daug naudingų savybių, galinčių padėti ir sportuojantiems.

Juodasis Riešutmedis

Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines juodojo riešutmedžio savybes, kurios naudingos sportuojantiems, ir kaip jį vartoti maisto papildo forma.

Juodojo riešutmedžio nauda sportuojantiems

Antioksidacinės savybės

Daugybė tyrimų parodė, kad juodasis riešutmedis turi stiprių antioksidacinių savybių. Jis turi daug antioksidantų, tokių kaip karotenoidai, vitamnas E ir fenoliniai junginiai. Šie antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, susidarančius dėl padidėjusio fizinio krūvio metu. Taip apsaugomi raumenys ir ląstelės nuo pažeidimų.

Be to, stipri antioksidacinė apsauga padeda greičiau atsigauti po treniruočių ir varžybų. Todėl juodasis riešutmedis gali būti naudingas sportininkams norintiems paspartinti atsigavimą.

Skatina raumenų augimą

Juodojo riešutmedžio sudėtyje yra aminorūgščių, ypač leucino. Leucinas padeda skatinti baltymų sintezę raumenyse, o tai itin svarbu norint padidinti raumenų masę.

Be to, juodajame riešutmedyje gausu antioksidanto mangano. Jis padeda apsaugoti ląsteles nuo streso, kurį sukelia intensyvios treniruotės. Taip sudaromos palankesnės sąlygos raumenų augimui ir atsistatymui.

Gerina kraujotaką

Juodojo riešutmedžio sudėtyje esantis argininas padeda išplėsti kraujagysles ir pagerina kraujo tėkmę į raumenis treniruočių metu. Dėl to raumenys gauna daugiau deguonies ir maistingųjų medžiagų, reikalingų energijos gamybai.

Be to, geresnė kraujotaka padeda pašalinti pieno rūgštį ir kitas medžiagas, susikaupusias raumenyse po intensyvaus fizinio krūvio. Tai skatina greitesnį raumenų atsistatymą.

Stiprina imuninę sistemą

Intensyvios treniruotės ir varžybos dažnai nualina organizmą ir susilpnina imuninę sistemą. Todėl sportininkai tampa imlesni infekcijoms ir ligoms.

Juodasis riešutmedis stiprina imuninę sistemą, nes turi antioksidantų, vitaminų, mineralų ir fitochemikalų. Jie padeda kovoti su uždegimu, virusais bei bakterijomis.

Stipresnė imuninė sistema reiškia, kad rečiau sirgsite peršalimo ligomis ar kitais susirgimais, trukdančiais treniruotis ir varžytis.

Juodasis Riešutmedis nauda

Kaip vartoti juodąjį riešutmedį sportuojantiems?

Norint pasinaudoti juodojo riešutmedžio teikiama nauda, jį galima vartoti įvairiomis formomis:

 • Milteliai – išdžiovinti ir sumalti juodojo riešutmedžio vaisiai. Juos galima įmaišyti į maistą, pavyzdžiui, į košes, jogurtus ar sriubas. Vienoje porcijoje rekomenduojama gauti apie 500-1000 mg miltelių.
 • Aliejus – šaltuoju būdu spaustas aliejus iš juodojo riešutmedžio vaisių arba sėklų. Jį patariama vartoti 1-2 arbatinius šaukštelius per dieną. Aliejų galite įlašinti į maistą ar tiesiog suvalgyti.
 • Arbata – arbatžolių mišinys su juodojo riešutmedžio vaisiais, lapais ar žieve. Gerkite 1-2 puodelius arbatos per dieną.
 • Kapsulės – patogiausias būdas gauti nustatytą juodojo riešutmedžio dozę kasdien. Paprastai kapsulėse būna 500-1000 mg miltelių. Vartokite pagal gamintojo rekomendacijas.

Svarbu paminėti, kad juodąjį riešutmedį reikėtų vartoti kartu su kitais maisto produktais. Taip išvengsite virškinimo sutrikimų. Be to, derinkite jį su įvairia ir subalansuota mityba bei sveiku gyvenimo būdu.

Ar juodasis riešutmedis turi šalutinį poveikį?

Nors juodasis riešutmedis paprastai gerai toleruojamas, kai kurie žmonės gali patirti šiuos šalutinius poveikius:

 • Viduriavimas, pilvo skausmai ar dujų susikaupimas – dėl didelės juodojo riešutmedžio dozės.
 • Odos bėrimai – alerginė reakcija (pasitaiko retai).
 • Sąveika su kai kuriais vaistais, pavyzdžiui, ciklosporinu ar digoksinu.

Todėl prieš pradėdami vartoti juodąjį riešutmedį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku. Ypač jei vartojate kokius nors vaistus ar turite sveikatos sutrikimų.

Be to, pradėkite nuo mažų juodojo riešutmedžio dozių ir stebėkite, kaip jūsų organizmas reaguoja. Nutraukite vartojimą, jei pasireiškia bet kokie nepageidaujami poveikiai.

Juodasis Riešutmedis – Išvados

Apibendrinant, juodasis riešutmedis turi daug įvairių savybių, naudingų sportuojantiems:

 • Veikia kaip antioksidantas, apsaugo raumenis ir ląsteles
 • Skatina raumenų augimą ir plėtrą
 • Gerina kraujotaką treniruočių metu
 • Stiprina imuninę sistemą, padeda išvengti ligų

Todėl į savo mitybą įtraukę juodąjį riešutmedį, kaip maisto papildą, galite paspartinti raumenų atsistatymą, padidinti ištvermę ir pasiekti geresnių sportinių rezultatų.

Svarbiausia pradėti nuo mažų dozių, kad įvertintumėte, kaip organizmas reaguoja. Be to, derinkite jį su subalansuota mityba ir sveiku gyvenimo būdu.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas