fbpx

Pelynas – Nauda Sportuojantiems

Pelynas (Artemisia absinthium) – tai daugiametis augalas, priklausantis astradinių šeimai. Jis nuo seno naudojamas maistui ir vaistams dėl savo unikalių savybių. Pelyne yra daug biologiškai aktyvių medžiagų, kurios gali būti naudingos sportuojantiems:

pelynas

Pelyno antioksidacinės savybės

Pelyne yra gausu antioksidantų, tokių kaip flavonoidai, taninai ir fenoliniai junginiai. Šie antioksidantai gali padėti neutralizuoti laisvuosius radikalus, susidarančius dėl padidėjusio fizinio krūvio metu. Taip apsaugomi raumenys ir kiti audiniai nuo oksidacinio streso.

Be to, manoma, kad dėl antioksidacinių savybių pelynas gali padėti greičiau atsigauti po treniruočių. Tyrimai parodė, kad pelyno ekstraktų vartojimas po fizinio krūvio gali sumažinti raumenų pažeidimus ir skausmą.

Pelyno poveikis energijai

Dar vienas pelyno privalumas sportuojantiems – energijos lygio stimuliavimas. Augale esantys junginiai, tokie kaip tujonas, absintinas ir anetolas, veikia kaip lengvi tonikai. Jie gali padidinti energiją prieš treniruotes ar varžybas.

Be to, dėl pelyne esančių vitaminų B1, B2, B5, B6 ir B9 gali pagerėti angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaita. Dėl to organizmas efektyviau gamina energiją iš maisto.

Pelyno poveikis virškinimui

Kadangi sportuojant padidėja maisto suvartojimas, svarbu palaikyti gerą virškinimo sistemos funkciją. Čia irgi gali padėti pelynas.

Jis skatina seilių, skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą. Be to, pelyne esantys eteriniai aliejai ir kartieji junginiai padeda virškinti sunkiau pasisavinamus maisto produktus.

Dėl geresnio virškinimo maisto medžiagos ir vitaminai efektyviau įsisavinami. Be to, sumažėja dujų kaupimosi, pilnumo jausmo ir kitų virškinimo sutrikimų.

Kaip vartoti pelyną sportuojant

Nors pelynas turi daug naudingų savybių, svarbu žinoti, kaip jį vartoti saugiai ir efektyviai:

Tinkamos pelyno formos

Pelyną galima vartoti įvairiomis formomis – džiovintas žoleles arbatoms, eterinį aliejų, ekstraktus kapsulėse ar tinktūrose. Geriausia rinktis standartizuotus preparatus, kuriuose nurodytas veikliųjų junginių kiekis.

Svarbu nepiktnaudžiauti pelyno arbatomis ar tinktūromis, nes jose gali būti toksinų. Vartojant ilgai ir didelėmis dozėmis, gali pasireikšti šalutinis poveikis.

Pelynas – Rekomenduojamos dozės

Vartojant maisto papildus, svarbu laikytis gamintojo rekomenduojamų dozių. Paprastai tai būna 50-200 mg pelyno ekstrakto per dieną.

Pelyno arbatą saugiausia gerti 1-2 kartus per dieną. Vienu metu geriama 1 arbatinio šaukštelio džiovintų žolelių arbata. Arbatžolių per dieną neturėtų būti daugiau kaip 1-2 arbatiniai šaukšteliai.

Eterinį aliejų galima įlašinti į maudymosi vandenį po treniruotės ar pridėti į kremus. Svarbu nepadauginti dozės ir laikytis gamintojo rekomendacijų.

pelynas nauda

Vartojimo trukmė

Nerekomenduojama vartoti pelyno ilgiau nei 4-6 savaites iš eilės. Po šio laikotarpio reikėtų daryti bent mėnesio pertrauką.

Geriausia pelyną vartoti kursais – pavyzdžiui, 2 savaites prieš varžybas ar esant padidėjusiam fiziniam krūviui. Taip išvengiama galimo toksinio poveikio.

Galimas šalutinis poveikis

Nors daugeliui pelynas veikia gerai, kai kuriems gali pasireikšti šalutinis poveikis:

Pelynas – Alerginės reakcijos

Žmonės, alergiški astradiniams augalams (pvz., chrizantemai, kamomilai), gali patirti alerginę reakciją – bėrimą, niežėjimą, dilgčiojimą. Tokiu atveju, pelyno vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.

Virškinimo sutrikimai

Esant virškinimo sistemos problemų, pelynas gali jas paūmėti – padidinti rėmenį, pilvo skausmus, viduriavimą. Ypač tai pasireiškia vartojant dideles dozes.

Sąveika su vaistais

Pelynas gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pvz., prieš depresiją ar padidėjusį kraujospūdį. Todėl būtina pasitarti su gydytoju dėl galimos sąveikos.

Apsinuodijimo požymiai

Jei pasireiškia galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, širdies aritmija, kreiptis nedelsiant į gydytoją – tai gali būti apsinuodijimo pelynu požymiai.

Apibendrinant, pelynas turi vertingų savybių, galinčių padėti sportuojantiems. Tačiau svarbu žinoti saugaus vartojimo rekomendacijas ir stebėti savo organizmo reakciją. Esant neigiamiems simptomams, reikia nedelsiant nutraukti preparato vartojimą.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas