fbpx

Propolis – Naudingas Bičių Produktas Sportuojantiems

Propolis yra lipni medžiaga, kurią bitės gamina iš medžių pumpurų dervos. Jis turi daugybę sveikatai naudingų savybių, todėl yra vertinamas kaip vertingas bičių produktas. Šiame straipsnyje aptarsime propolio naudą sportuojantiems.

Propolis

Kas yra propolis?

Propolis yra lipni medžiaga gelsvos, rudos ar žalsvos spalvos. Jį bitės gamina iš medžių pumpurų dervos, kurią surenka nuo beržų, klevų, pušų ir kitų medžių. Grįžusios į avilį, bitės sumaišo surinktą dervą su seilėmis ir vašku. Taip gaunama lipni masė, kurią bitės naudoja avilio sienelių, plyšių ir angų sandarinimui bei apsaugai nuo mikrobų.

Be dervos, propolyje yra ir daug kitų vertingų medžiagų:

  • Flavonoidai ir fenolinės rūgštys – stiprūs antioksidantai.
  • Terpenai – turi priešuždegiminių savybių.
  • Mineralai – geležis, magnis, manganas, cinkas ir kt.
  • Vitaminai – B1, B2, B6 ir C.

Dėl tokios sudėties propolis pasižymi įvairiomis sveikatai naudingomis savybėmis.

Propolis – nauda sportuojantiems

Propolis gali būti naudingas sportuojantiems keliais aspektais:

Propolis nauda

1. Stiprina imunitetą

Sportuojant sumažėja organizmo atsparumas infekcijoms ir ligoms. Intensyvi fizinė veikla didina streso hormonų (kortizolio) kiekį, kurie slopinai imunitetą[6]. Be to, per treniruotes patiriamas raumenų mikrotrauma didina uždegimo žymenų kiekį kraujyje, kas taip pat veikia imuninę sistemą.

Propolis stiprina natūralų organizmo atsparumą, nes turi antioksidacinių, priešuždegiminių ir antimikrobinių savybių. Flavonoidai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, slopina uždegimą ir naikina ligas sukeliančius mikroorganizmus.

Vartojant propolį, sumažėja peršalimų ir kitų infekcijų rizika po intensyvių treniruočių ar varžybų. Stipresnis imunitetas padeda išvengti ligų ir greičiau atsigauti.

2. Pagerina raumenų regeneraciją

Treniruotės metu raumenys patiria mikrotraumas – plyšta raumenų skaidulos. Kad raumenys atsigautų ir sustiprėtų, būtina tinkama jų regeneracija.

Propolis skatina žaizdų gijimą ir audinių regeneraciją[10]. Jis didina kolageno gamybą, padeda atkurti pažeistus raumenis. Be to, propolis mažina uždegimą, kuris trukdo raumenų gijimui.

Vartojant propolį po treniruočių, raumenys atsigauna greičiau. Tai leidžia dažniau treniruotis ir pasiekti geresnių rezultatų.

3. Didina ištvermę

Ištvermės sporto šakose, tokiose kaip bėgimas, plaukimas, irklavimas, dviračių sportas, labai svarbu ištverti ilgai trunkančias apkrovas. Tam reikia pakankamo energijos kiekio raumenyse ir gerai funkcionuojančios širdies bei kraujagyslių sistemos.

Propolis pagerina energijos gamybą ląstelėse, nes skatina mitochondrijų aktyvumą. Dėl antioksidacinio poveikio apsaugo raumenis nuo per didelio pavargimo. Be to, propolis gerina širdies ir kraujagyslių veiklą, stiprina kapiliarus.

Vartojant propolį, galima efektyviau treniruotis ilgą laiką, padidinti ištvermę.

4. Pagerina atsigavimą

Atsigavimas po treniruočių yra labai svarbus norint pasiekti gerų rezultatų. Tinkamai neatsigavus, kyla pervargimo ir per treniravimo rizika.

Propolis padeda greičiau atgauti jėgas po fizinės veiklos. Jis mažina uždegimą, skatina raumenų regeneraciją[16]. Antioksidantai propolyje apsaugo nuo laisvųjų radikalų poveikio. Be to, propolis atstato energijos atsargas – didina glikogeno kaupimąsi raumenyse.

Reguliariai vartojant propolį, galima greičiau atsigauti po sunkių treniruočių ir varžybų.

5. Pagerina kraujotaką

Kraujotaka itin svarbi sportininkams, nes aprūpina raumenis deguonimi ir maisto medžiagomis. Bloga kraujotaka apriboja fizinį pajėgumą.

Propolis stiprina kraujagysles, didina kapiliarų atsparumą. Jis taip pat skatina kraujo krešėjimą, kas svarbu traumų atveju. Geresnė kraujotaka leidžia raumenims efektyviau dirbti fizinio krūvio metu.

Kaip vartoti propolį?

Propolį galima vartoti įvairiomis formomis:

  • Tinktūra. 10-20 lašų propolio tinktūros 2-3 kartus per dieną.
  • Ekstraktas. 300-500 mg standartizuoto propolio ekstrakto per dieną.
  • Kapsulės. Paprastai būna po 100-500 mg propolio kapsulėse. Rekomenduojama dozė – 300-600 mg per dieną.
  • Arbata. 1 arbatiniu šaukšteliu propolio užpilti stikline verdančio vandens, palaikyti 10 min. Gerti 1-2 kartus per dieną.

Propolio preparatus geriausia vartoti kartu su maistu, nes taip gerėja biologinis prieinamumas. Nerekomenduojama viršyti 1000 mg paros dozės.

Prieš pradedant vartoti propolį, būtina pasitarti su gydytoju dėl tinkamos dozės ir preparato formos. Alergiškiems propolis gali sukelti nepageidaujamą poveikį.

Propolis – Apibendrinimas

Propolis – tai vertingas bičių produktas, turintis daug sveikatai naudingų savybių. Dėl antioksidacinio, priešuždegiminio, antimikrobinio ir kito poveikio propolis gali būti labai naudingas sportuojantiems.

Svarbiausia propolio nauda sportininkams:

  • Stiprina imunitetą, mažina infekcijų riziką.
  • Pagerina raumenų regeneraciją po treniruočių.
  • Didina ištvermę, padeda treniruotis ilgai.
  • Pagerina atsigavimą po fizinių krūvių.
  • Gerina kraujotaką, aprūpina raumenis deguonimi.

Propolį galima vartoti įvairiomis formomis – tinktūromis, ekstraktais, kapsulėmis ar arbata. Rekomenduojama paros dozė – 300-600 mg. Prieš vartojimą būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas