Dukano dieta: Nauda, Žala, Vartotini produktai
Dukano dieta yra populiari svorio metimo dieta, sukurta prancūzų gydytojo Pierre’o Dukano. Ši dieta pasižymi dideliu baltyminių produktų kiekiu ir itin ribotu angliavandenių vartojimu.
Dukano dietos esmė ir principai
Pagrindiniai Dukano dietos principai:
Didelis baltymų kiekis
Dukano dietoje didžiąją maisto raciono dalį sudaro baltymai. Rekomenduojama valgyti liesą mėsą, žuvį, vištieną, kiaušinius ir neriebius pieno produktus. Manoma, kad didelis baltymų kiekis padeda greičiau deginti riebalus ir mesti svorį.
Labai mažai angliavandenių
Dukano dietoje griežtai ribojami angliavandeniai. Draudžiami visi angliavandenių šaltiniai – duona, makaronai, ryžiai, bulvės, vaisiai, saldumynai. Angliavandenių suvartojimas dietos metu neturi viršyti 20-50 gramų per dieną.
Neribotas maisto kiekis
Vienas iš Dukano dietos privalumų – galima valgyti neribotą kiekį leidžiamo maisto. Nereikia skaičiuoti kalorijų ar svėrti maisto. Svarbu tik laikytis dietos produktų sąrašo.
Fizinis aktyvumas
Dukano dieta rekomenduoja kasdien bent 30 min. skirti fiziniam aktyvumui – vaikščioti, bėgioti, plaukioti ar kitai mankštai. Tai padeda greičiau deginti riebalus.
Vandens gėrimas
Dietos metu patariama išgerti 1,5-2 litrus vandens per dieną, kad būtų pašalinti organizmo toksinai. Vanduo taip pat slopina alkio jausmą.
Nors Dukano dieta žada greitą svorio metimą, ji sulaukia nemažai kritikos dėl per didelio baltymų kiekio ir galimo neigiamo poveikio sveikatai. Vis dėlto daugelis teigia, kad laikydamiesi šios dietos pasiekė puikių rezultatų.
Dukano dietos 4 etapai – kokie jie?
Dukano dieta yra populiari svorio metimo dieta, sukurta prancūzų gydytojo Pierre’o Dukano. Ši dieta susideda iš 4 etapų, kurių kiekvienas turi savo tikslą ir rekomendacijas dėl mitybos.
1 etapas: Ataka
Pirmasis Dukano dietos etapas vadinamas „Ataka“. Jo tikslas yra greitas pirminis svorio netekimas. Šis etapas trunka 2-7 dienas, priklausomai nuo to, kiek norite numesti.
Puolimo etape rekomenduojama:
- Valgyti tik liesą baltyminį maistą: liesą mėsą, žuvį, vištieną be odos, kiaušinius.
- Gerti daug skysčių, bent 1,5 l vandens per dieną.
- Valgyti 1-2 valgomuosius šaukštus avižų sėlenų per dieną.
- Atsisakyti angliavandenių ir riebalų.
- Neskaičiuoti kalorijų.
Puolimo etapu galima numesti iki 5 kg per savaitę. Šis etapas suaktyvina medžiagų apykaitą ir organizmas pradeda deginti sukauptas riebalų atsargas. Tačiau šis etapas negali tęstis ilgai, nes per griežtas baltymų suvartojimas gali pakenkti inkstams.
2 etapas: Kaita
Antrasis etapas vadinamas „Kaita“. Jo metu toliau mažinamas svoris, bet lėtesniu tempu. Kruizo etapas gali trukti nuo 1 iki 3 mėnesių, kol pasiekiamas norimas svoris.
Kruizo etape rekomenduojama:
- Toliau valgyti daug baltymų: mėsos, žuvies, kiaušinių.
- Įtraukti į dietą daržoves, ypač lapines. Rekomenduojamos špinatai, salotos, brokoliai, kopūstai.
- Valgyti baltymus ir daržoves kasdien kaitaliojant.
- Gerti daug skysčių.
- Kasdien valgyti avižų sėlenas.
Kruizo etapu svoris mažėja lėčiau – apie 0,5-1 kg per savaitę. Šis etapas padeda organizmui prisitaikyti prie naujos mitybos ir naujo svorio.
3 etapas: Įtvirtinimas
Trečiasis etapas vadinamas „Įtvirtinimas“. Jo metu stabilizuojamas pasiektas svoris ir neleidžiama jam vėl padidėti. Konsolidacijos etapas gali trukti nuo 1 iki 3 mėnesių.
Konsolidacijos etape rekomenduojama:
- Palaipsniui į dietą įtraukti angliavandenius: duoną, vaisius, daržoves su krakmolu.
- Valgyti sūrį, liesą mėsą, žuvį.
- 1-2 kartus per savaitę leidžiami makaronai, bulvės.
- Gerti daug skysčių.
- Toliau valgyti avižų sėlenas.
- Svorį sverti 1-2 kartus per savaitę.
Šio etapo tikslas – įtvirtinti pasiektą svorį ir neleisti organizmui vėl kaupti riebalus. Rekomenduojama kasdien vaikščioti bent po 20 minučių.
4 etapas: Stabilizavimas
Ketvirtasis ir paskutinis etapas vadinamas „stabilizavimu“. Jo tikslas – išlaikyti pasiektą svorį visam gyvenimui. Stabilizavimo etapas trunka visą gyvenimą.
Stabilizavimo etape rekomenduojama:
- Laikytis subalansuotos mitybos, valgyti įvairų maistą.
- Sekti kaloringumą.
- Valgyti 3 pagrindinius valgymus ir 2 užkandžius.
- Vengti per didelių angliavandenių porcijų.
- Valgyti pakankamai baltymų ir daržovių.
- Bent kartą per savaitę pasisverti.
- Reguliariai mankštintis.
Stabilizavimo etapas reikalauja disciplinos ir teisingos mitybos įpročių visam gyvenimui. Rekomenduojama vengti griežtų dietų ir badavimo. Svarbu valgyti reguliariai, subalansuoti mitybą ir pakankamai judėti. Tai leis išlaikyti optimalų svorį visą gyvenimą.
Dukano dietos nauda ir šalutinis poveikis
Dukano dieta, sukurta prancūzų gydytojo Pierre’o Dukano, jau daugelį metų išlieka viena populiariausių svorio metimo dietų pasaulyje. Ši baltyminė dieta žada greitą ir efektyvų lieknėjimą. Tačiau ar Dukano dieta tikrai toks naudingas ir saugus būdas mesti svorį?
Dukano dietos teigiama nauda
Greitas svorio metimas
Pagrindinė Dukano dietos nauda – galimybė greitai numesti nemažai svorio per trumpą laiką. Dėl labai riboto angliavandenių kiekio ir didelio baltymų suvartojimo, pirmosiomis dietos savaitėmis galima netekti 5-10 kg. Tai motyvuoja ir skatina tęsti dietą toliau.
Mažesnis alkio jausmas
Dėl didelio baltymų kiekio Dukano dieta sukuria ilgalaikį sotumo jausmą, todėl alkis jaučiamas rečiau. Be to, leidžiama valgyti neribotą kiekį baltyminių produktų. Tai padeda išvengti pagundos užkąsti neleistinu maistu.
Riebalų degimas
Manoma, kad didelis baltymų suvartojimas ir mažas angliavandenių kiekis skatina riebalų deginimą. Kūnas pradeda naudoti sukauptas riebalų atsargas energijai gauti.
Geresnė savijauta
Daugelis teigia, kad Dukano dietos metu jaučiasi žvalesni ir turi daugiau energijos dėl mažesnio gliukozės kiekio kraujyje ir stabilaus cukraus lygio. Taip pat gerėja nuotaika, savivertė ir pasitikėjimas savimi.
Lengva laikytis
Nors pradžioje Dukano dieta gali atrodyti sudėtinga, vėliau daugelis pripažįsta, kad jos laikytis nesunku. Nereikia skaičiuoti kalorijų, sverti maisto. Aiškūs dietos etapai ir leidžiamų produktų sąrašai palengvina laikymąsi dietos.
Ilgalaikiai rezultatai
Dukano dieta ne tik padeda greitai numesti svorio, bet ir išlaikyti pasiektą svorį ilgą laiką. Laikantis paskutinio stabilizavimo etapo rekomendacijų, rezultatas išlieka stabilus.
Galimas Dukano dietos šalutinis poveikis
Nors Dukano dieta turi nemažai privalumų, ji taip pat gali sukelti šalutinį poveikį, jei ja piktnaudžiaujama ar nesilaikoma gydytojo rekomendacijų.
Pavojus inkstams
Dėl didelio baltymų kiekio gali sutrikti inkstų funkcija, ypač jei žmogus turi paslėptų inkstų sutrikimų. Per didelis baltymų kiekis apkrauna inkstus.
Širdies ir kraujagyslių rizika
Ilgalaikis didelis cholesterolio ir sočiųjų riebalų suvartojimas (valgant daug mėsos, kiaušinių) didina cholesterolio kiekį ir gali kelti grėsmę širdies sveikatai.
Vitaminų ir mineralų trūkumas
Dėl labai riboto vaisių, daržovių ir grūdų vartojimo Dukano dietos metu dažnai pasireiškia vitaminų, mineralų ir skaidulų trūkumas, sukeliantis įvairius sveikatos sutrikimus.
Virškinimo problemos
Žarnyno mikroflorai neretai sunku prisitaikyti prie staigaus didelio baltymų kiekio. Dėl to gali atsirasti viduriavimas, meteorizmas, rėmuo.
Nuovargis ir silpnumas
Trūkstant angliavandenių, gali pasireikšti nuolatinis nuovargis, galvos svaigimas, silpnumas. Sutrinka ir sportinės veiklos rezultatai.
Galvos skausmai
Kai kurie žmonės skundžiasi galvos skausmais Dukano dietos metu dėl gliukozės stygiaus ir elektrolitų disbalanso.
Plaukų slinkimas, nagų trapumas
Dėl maisto medžiagų ir vitaminų trūkumo gali pradėti slinkti plaukai, tapti trapesni nagai ir sausa oda.
Sulėtėjęs medžiagų apykaitos greitis
Metabolizmas gali sulėtėti dėl per mažo suvartojamų kalorijų kiekio. Tai apsunkina tolimesnį svorio metimą.
Antsvoris po dietos
Yra didelė tikimybė vėl priaugti svorio, kai po dietos grįžtama prie įprasto nevisaverčio maitinimosi ir mažo fizinio aktyvumo.
Saugus Dukano dietos laikymasis
Norint išvengti galimų Dukano dietos keliamų grėsmių, reikėtų laikytis šių rekomendacijų:
- Prieš dietą pasitarti su gydytoju dėl jos tinkamumo organizmui.
- Dietos laikytis ne ilgiau nei kelis mėnesius, po to daryti pertraukas.
- Gerti daug skysčių – bent 2 litrus vandens per dieną.
- Valgyti pakankamai daržovių ir vaisių, ypač stabilizavimo etape.
- Atsisakyti dietos, pasireiškus šalutiniam poveikiui ar blogai savijautai.
- Laikytis gydytojo rekomenduojamo baltymų kiekio.
- Nesilaikyti dietos esant lėtinėms ligoms ar vartojant vaistus.
- Sportuoti ir mankštintis dietos metu.
Nors Dukano dieta gali būti veiksminga kovojant su antsvoriu trumpuoju laikotarpiu, jos naudą ir galimą žalą sveikatai reikėtų aptarti su gydytoju. Subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas yra geriausi būdai ilgalaikiam lieknėjimui pasiekti ir išlaikyti.
Dukano dieta: kokius produktus naudoti ir vengti?
Dukano dietos sėkmė priklauso nuo tinkamų produktų pasirinkimo. Tad kokius maisto produktus reikėtų rinktis, o kurių vengti laikantis šios dietos?
Rekomenduojami produktai Dukano dietoje
Paukštiena ir vištiena
Visų rūšių liesa vištiena ir paukštiena yra puikus baltymų šaltinis Dukano dietoje. Tinka krūtinėlė, šlaunelė, blauzdelė. Geriausia kepti be riebalų.
Jautiena ir veršiena
Dietoje tinka liesos jautienos ir veršienos dalys – išpjova, nugarinė, liežuvis, kepenys. Mėsą kepti be riebalų arba virti.
Žuvis ir jūros gėrybės
Visų rūšių liesa žuvis ir jūros gėrybės (lašiša, lydeka, tunas, krevetės, kalmarai, krabų lazdelės) yra puikus baltymų šaltinis.
Kiaušiniai
Galima valgyti virtus ar keptus kiaušinius. Rekomenduojama ne daugiau 3-4 trynių per savaitę.
Pieno produktai
Tinka liesas jogurtas, varškė, liesas pienas. Riebumas neturi viršyti 2%.
Sėlenos
1-2 valgomieji šaukštai avižų arba kviečių sėlenų per dieną padeda valyti organizmą.
Maisto produktai, kurių reikėtų vengti
Angliavandeniai
Venkite duonos, makaronų, ryžių, bulvių, vaisių, saldainių. Juose gausu angliavandenių.
Riebalai
Negalima naudoti jokių papildomų aliejų ar riebalų maistui gaminti. Venkite riebios mėsos.
Pieno produktai
Draudžiami visi riebūs pieno gaminiai (grietinė, varškės sūreliai, sūriai).
Daržovės
Pirmajame dietos etape daržovių valgyti negalima. Vėliau galima įtraukti.
Cukrus
Cukrus griežtai draudžiamas. Galimi dirbtiniai saldikliai su saiku.
Alkoholis
Alkoholinių gėrimų vartojimas nerekomenduojamas dėl kaloringumo.
Laikantis Dukano dietos svarbu paisyti produktų sudėties ir pasirinkti kuo liesiau. Būtina gerti daug vandens. Reikėtų vengti per didelio baltymų kiekio ir laikytis dietos etapų. Pasitarus su gydytoju, Dukano dieta gali padėti saugiai ir efektyviai mesti svorį.
Išvada
Dukano dieta yra populiari keturių etapų svorio metimo dieta. Jos esmė – didelis baltymų kiekis ir itin griežtas angliavandenių ribojimas. Nors dieta trumpuoju laikotarpiu duoda rezultatų, ji nėra subalansuota ir tinkama ilgalaikiam laikymuisi. Stokojama vitaminų, mineralų ir skaidulų. Be to, didelis baltymų kiekis apkrauna inkstus. Todėl dietą reikėtų laikyti tik laikinu sprendimu.
Svarbiau yra išmokti teisingai maitintis ir laikytis subalansuotos mitybos. Svorį geriau mažinti palaipsniui, derinant fizinį aktyvumą ir sveikus valgymo įpročius. Taip bus pasiekti ilgalaikiai rezultatai ir išsaugota sveikata.