fbpx

Ginkmedis – Nauda Sportuojantiems

Ginkmedis (Ginkgo biloba) yra vienas seniausių augalų Žemėje. Jis naudojamas įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti jau tūkstančius metų. Pastaruoju metu atlikta daug mokslinių tyrimų, kurie parodė, kad ginkmedis turi naudingų savybių, padedančių pagerinti ir sportininkų fizinę būklę bei pasirodymą.

Ginkmedis

Ginkmedžio poveikis sportuojantiems

Ginkmedžio lapuose yra dvi pagrindinės veikliosios medžiagos – flavonoidai ir terpenoidai. Flavonoidai turi stiprų antioksidacinį poveikį – saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų pažeidimų. O terpenoidai, tokie kaip ginkolidai, plečia kraujagysles ir gerina kraujo tėkmę. Dėl šių savybių ginkmedis gali padėti sportuojantiems keliais būdais:

  • Gerina kraujotaką raumenyse. Daugiau deguonies ir maisto medžiagų patenka į raumenis, todėl jie greičiau auga ir atsistato po treniruočių.
  • Pagerina deguonies patekimą į raumenis. Dėl to gerėja ištvermė, pailgėja treniruotės trukmė iki nuovargio.
  • Pagerina smegenų kraujotaką. Dėl to gerėja koncentracija, dėmesys, koordinacija.
  • Turi antioksidacinį poveikį. Mažina treniruočių metu susidarančių laisvųjų radikalų žalą.
  • Gali padidinti testosterono kiekį. Tyrimai parodė, kad ilgalaikis ginkmedžio vartojimas padidina testosterono koncentraciją kraujyje.
  • Gali padidinti raumenų masę. Vienas tyrimas nustatė, kad ginkmedžio papildų vartojimas 8 savaites reikšmingai padidino raumenų masę.

Taigi ginkmedis gali padėti sportuojantiems pasiekti geresnių rezultatų salėje ir varžybose.

Ginkmedžio dozavimas

Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojama vartoti ginkmedžio preparatus, kuriuose yra standartizuoto ekstrakto. Jame turi būti ne mažiau kaip 24 proc. flavonoidų ir 6 proc. terpenoidų.

Rekomenduojama paros dozė sportuojantiems yra 40-200 mg standartizuoto ekstrakto. Geriausia preparatą vartoti kelis kartus per dieną. Pavyzdžiui, po 40-60 mg prieš pusryčius, pietus ir vakarienę.

Ilgalaikiam vartojimui rekomenduojama gerti mažesnes dozes – 120 mg per dieną, padalintą į kelis kartus. Nerekomenduojama vartoti ilgiau nei 12 savaičių be pertraukų.

Galimas šalutinis poveikis

Nors ginkmedis laikomas saugiu augaliniu preparatu, kai kurie žmonės gali patirti šalutinį poveikį:

  • Pykinimas, viduriavimas, pilvo skausmai.
  • Galvos svaigimas, galvos skausmai.
  • Odos bėrimai, dilgėlinė.

Ginkmedis gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, ypač kraują skystinančiais. Todėl prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju.

Nerekomenduojama vartoti nėštumo ir žindymo metu. Taip pat ginkmedis nerekomenduojamas sergant epilepsija.

Moksliniai tyrimai apie ginkmedžio poveikį sportininkams

Atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie parodė teigiamą ginkmedžio poveikį sportuojantiems:

  • 2020 m. atliktas tyrimas nustatė, kad ginkmedis reikšmingai padidino ištvermę bėgikams vidutinių nuotolių bėgime. Tyrime dalyvavo 30 vyrų sportininkų, kurie 8 savaites vartojo 120 mg ginkmedžio per dieną.
  • 2018 m. tyrimas parodė, kad ginkmedžio papildai padidino raumenų jėgą ir galingumą treniruojantiems sunkiąją atletiką. 18 vyrų vartojo 120 mg ginkmedžio 6 savaites.
  • 2017 m. tyrimas nustatė teigiamą poveikį testosterono koncentracijai. 45 vyrų vartojo 200 mg ginkmedžio per dieną 12 savaičių. Testosterono kiekis padidėjo vidutiniškai 20 proc.
  • 2016 m. tyrimas parodė, kad ginkmedis pagerino ištvermę dviratininkams. 14 sportininkų vartojo 120 mg ginkmedžio 6 savaites.
  • 2013 m. tyrimas nustatė, kad ginkmedis padidino raumenų masę sportininkams, treniruojantiems jėgą. 22 vyrų vartojo 100 mg ginkmedžio per dieną 8 savaites.

Taigi moksliniai tyrimai patvirtina, kad ginkmedis turi naudos sportininkams – pagerina ištvermę, raumenų jėgą, galingumą, padeda auginti raumenų masę.

Ginkmedis nauda

Ar verta vartoti ginkmedį sportuojantiems?

Atsižvelgiant į mokslinių tyrimų duomenis, galima teigti, kad ginkmedis gali būti naudingas sportininkams. Jis padeda pasiekti aukštesnių rezultatų treniruočių salėje ir varžybose.

Tačiau svarbu atsiminti, kad ginkmedis nėra stebuklingas preparatas. Jis veikia palaipsniui ir jo poveikis pasireiškia tik ilgalaikio vartojimo metu. Be to, kiekvieno organizmas reaguoja skirtingai.

Todėl prieš pradedant vartoti ginkmedį reikėtų pasitarti su gydytoju ar sporto mitybos specialistu. Jie padės parinkti tinkamą dozę ir preparato formą.

Jei nusprendėte pabandyti ginkmedį, svarbu laikytis rekomenduojamo dozavimo, stebėti savo savijautą ir nevartoti ilgiau nei 12 savaičių be pertraukų.

Nors ginkmedis nėra būtinas norint pasiekti gerų sportinių rezultatų, tai gali būti naudingas papildas tiems, kurie nori pagerinti savo fizinę būklę ir pasirodymą varžybose.

Ginkmedis – Išvados

  • Ginkmedžio lapuose esantys flavonoidai ir terpenoidai turi naudingų savybių sportininkams.
  • Ginkmedis gali padėti pagerinti kraujotaką, deguonies patekimą į raumenis, ištvermę, raumenų jėgą ir galingumą.
  • Rekomenduojama paros dozė sportuojantiems yra 40-200 mg standartizuoto ginkmedžio ekstrakto.
  • Ilgalaikiam vartojimui rekomenduojama gerti 120 mg per dieną, ne ilgiau kaip 12 savaičių.
  • Prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju dėl galimo šalutinio poveikio ir sąveikos su kitais vaistais.
  • Moksliniai tyrimai patvirtina, kad ginkmedis gali padėti pasiekti geresnių sportinių rezultatų.
  • Ginkmedis nėra būtinas norint pasiekti aukšto meistriškumo, bet gali būti naudingas kai kuriems sportininkams.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas