Vitaminas D – Svarbiausias Organizmui
Vitaminas D yra labai svarbus vitaminas, reikalingas žmogaus organizmui. Jis padeda palaikyti normalią kaulų, dantų ir raumenų būklę. Be to, vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant imuninės sistemos veiklą.
Vitamino D gali būti dviejų rūšių – D2 ir D3. Vitaminas D2 dar vadinamas ergokalciferoliu, o D3 – cholekalciferoliu. Nors abu šie vitaminai panašūs, tačiau D3 geriau įsisavinamas žmogaus organizme.
Kaip gaunamas vitaminas D?
Yra du pagrindiniai vitamino D gavimo būdai:
- Per odą, kai ją veikia saulės UV spinduliai. Odoje esantis cholesterolis paverčiamas vitaminais D3.
- Su maistu – vitaminas D yra kai kuriuose produktuose, pavyzdžiui, riebioje žuvyje (lašišoje, skumbrėje, silkėje), kiaušinių tryniuose, kepenyse. Taip pat kai kurie produktai, pavyzdžiui, pienas ar sūris, yra papildomai praturtinami vitaminu D.
Vasarą pakanka 10-15 minučių buvimo saulėkaitoje, kad organizmas pasigamintų reikiamą vitamino D kiekį. Tačiau žiemą, ypač šiaurės šalyse, saulės nepakanka šio vitamino gamybai, todėl rekomenduojama vartoti maisto produktus, turinčius vitamino D.
Vitamino D reikšmė
Vitaminas D atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį palaikant kaulų ir dantų sveikatą. Jis padeda geriau įsisavinti kalcį ir fosforą – mineralus, būtinus tvirtiems kaulams. Esant vitamino D trūkumui, gali sutrikti kaulų mineralizacija, vystytis rachitas vaikams ar osteoporozė suaugusiesiems.
Be to, naujausi tyrimai rodo, kad pakankamas vitamino D kiekis padeda išlaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, apsaugo nuo įvairių ligų.
Manoma, kad vitaminas D gali padėti apsisaugoti nuo:
- Virškinimo sistemos ligų
- Širdies ir kraujagyslių ligų
- Diabeto
- Autoimuninių ligų
- Kai kurių vėžio formų
Taip pat pakankamas vitamino D kiekis gali teigiamai veikti nuotaiką žiemą, kai trūksta saulės šviesos.
Vitamino D stoka
Nustatyta, kad net 90% žmonių pasaulyje kenčia nuo vitamino D trūkumo. Lietuvoje situacija panaši – apie 80% gyventojų turi per mažai šio vitamino.
Dažniausiai vitamino D trūksta žiemą, nes saulės nepakanka jo gamybai odoje. Ypač didelė rizika susidurti su šios medžiagos trūkumu yra pagyvenusiems žmonėms, nes jų oda praranda gebėjimą gaminti vitaminą D. Taip pat stokoja šio vitamino žmonės, vengiantys saulės, daug laiko praleidžiantys patalpose.
Vitamino D trūkumas pasireiškia šiais simptomais:
- Nuovargis, silpnumas
- Nuotaikos kritimas
- Riebalų netekimas
- Skausmai kauluose ir raumenyse
- Dantų problemos
- Žemesnis imunitetas, dažnesnės infekcijos
Esant ilgalaikiam ir ryškiam vitamino D trūkumui, gali išsivystyti osteomalacija suaugusiesiems arba rachitas vaikams.
Rekomenduojamos vitamino D normos
- Kūdikiams iki 1 metų – 400-600 TV (tarptautiniai vienetai) per dieną.
- Vaikams ir paaugliams iki 18 metų – 600-1000 TV per dieną.
- Suaugusiems – 800-2000 TV per dieną.
- Nutukusiems – 1600-4000 TV per dieną.
- Nėščiosioms ir maitinančioms moterims – 1500-2000 TV per dieną.
- Vyresniems nei 60 metų – 2000-4000 TV per dieną.
- Pageidaujama vitamino D koncentracija kraujyje: 30-50 ng/ml arba 75-125 nmol/l.
- Vitamino D geriausia gauti būnant saulėje, tačiau žiemą rekomenduojama vartoti maisto papildus arba maisto produktus, turinčius vitamino D – pieną, kiaušinius, riebią žuvį.
- Perdozavus vitamino D gali išsivystyti hipervitaminozė, todėl svarbu laikytis rekomenduojamų normų ir atlikti kraujo tyrimus.
Vitaminas D Apibendrinimas
Vitaminas D yra būtinas organizmui maistinių medžiagų, atliekantis itin svarbų vaidmenį daugelyje sveikatos sričių. Naujausi tyrimai atskleidė daug žadančią šio vitamino naudą, ypač sergant astma, migrena, PCOS ir gestaciniu diabetu.
Daugybė tyrimų parodė, kad pakankamas vitamino D kiekis kraujyje gali sumažinti astmos paūmėjimus tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Jis taip pat gali sulėtinti sunkios astmos progresavimą. Be to, vitaminas D gali apsaugoti nuo įvairių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.
Migrenos atveju pakankamas šio vitamino kiekis gali sumažinti galvos skausmo dienų skaičių ir stiprumą. Tyrimai taip pat sieja padidėjusį vitamino D kiekį su sumažėjusiais depresijos ir nerimo simptomais.
Vitaminas D taip pat padeda palaikyti normalią gliukozės apykaitą, todėl jo trūkumas siejamas su didesne gestacinio diabeto rizika. Be to, COVID-19 infekcijos atveju pakankamas D vitamino kiekis gali sumažinti rimtų simptomų ir hospitalizacijos riziką.
Apibendrinant, daugelis naujausių įrodymų patvirtina, kad vitaminas D vaidina svarbų vaidmenį žmogaus sveikatai. Todėl labai svarbu palaikyti optimalų šio vitamino kiekį organizme. Pasitarkite su savo gydytoju dėl tinkamiausio vitamino D papildymo būdo.