Kanapių Baltymai – kas tai ir kaip juos vartoti?

Pastaraisiais metais kanapių baltymai sulaukia vis daugiau dėmesio kaip galimas augalinis baltymų šaltinis. Nors kanapės ilgą laiką buvo siejamos tik su pramoginiu vartojimu, šiuolaikinės kanapių veislės pasižymi dideliu maistinių savybių potencialu. Ypač vertingi yra kanapių sėklų baltymai, turintys unikalią sudėtį ir teigiamą poveikį sveikatai. Tinkamai vartojami kanapių baltymai gali būti naudingi tiek paprastiems vartotojams, tiek sportininkams.

Kanapių Baltymai

Kanapių baltymų šaltiniai

Kanapių baltymai gaunami iš įvairių kanapių produktų:

Kanapių sėklos ir miltai

Tai natūraliausias būdas gauti kanapių baltymų. Sėklose baltymų kiekis siekia apie 25-35%. Sėklas galima vartoti sveikose užkandžiuose, įdaruose, košėse. Iš sėklų spaudžiami aliejus ir miltai. Pastarieji turi apie 35% baltymų ir yra universali žaliava patiekalams gaminti.

Kanapių sėklos ir miltai

Kanapių pienas

Tai augalinis gėrimas, gaminamas iš sumaltų kanapių sėklų. 100 ml kanapių pieno vidutiniškai yra 3 g baltymų. Pienas tinka gėrimui, kokteiliams, patiekalų gamybai. Jis suteikia ne tik baltymų, bet ir sveikų riebalų bei vitaminų.

Kanapių baltymų izoliatas/koncentratas

Tai rafinuoti milteliai, kuriuose koncentruojami kanapių sėklų baltymai. Juose būna net iki 50-70% baltymų, o angliavandenių ir riebalų lieka labai mažai[3]. Tokie baltymai naudojami kaip maisto papildai ar ingredientai sportiniams produktams.

Kanapių baltymų sudėtis

Kanapių baltymai pasižymi unikalia sudėtimi:

Aminorūgščių profilis

Kanapių baltymuose gausu glutamino ir arginino, tačiau trūksta lizino. Visgi derinant kanapes su kitais augaliniais baltymais, galima gauti visas būtinas aminorūgštis.

Baltymų kokybė

Nustatyta, kad kanapių baltymų virškinamumas siekia 90-100%, panašiai kaip kiaušinių ar pieno baltymų. Tai rodo aukštą kanapių baltymų kokybę.

Kitos maistinės medžiagos

Kanapės turi nemažai skaidulų, antioksidantų, mineralų (itin daug geležies). Todėl kanapių baltymai aprūpina organizmą ne tik baltymais, bet ir kitais vertingais komponentais.

Kanapių baltymų poveikis sveikatai

Moksliniai tyrimai atskleidžia įvairiapusį kanapių baltymų poveikį:

Imuninė sistema

Kanapių baltymai turi aminorūgščių, padedančių palaikyti imuninę sistemą. Jie skatina interferonų gamybą ir stiprina natūralų organizmo atsparumą.

Virškinimo traktas

Dėl savo sudėties kanapių baltymai lengvai pasisavinami. Jie netgi gali padėti žmonėms, kurie blogai toleruoja pieno produktus. Taip pat kanapės gerina žarnyno mikroflorą.

Širdies ir kraujagyslių sistema

Kanapių sėklose gausu antioksidantų, kurie apsaugo širdį ir kraujagysles. Argininas skatina kraujotaką, o linaus rūgštis mažina kraujo krešėjimą.

Hormonai

Kai kurie tyrimai sieja kanapes su estrogenų lygio sumažėjimu, bet rezultatai nėra vienareikšmiai. Reikia daugiau duomenų apie poveikį hormonams.

Kanapių baltymų panaudojimas

Kanapių baltymai tinka įvairiems tikslams:

Mityba ir papildai sportininkams

Dėl aminorūgščių profilio kanapių baltymai gali būti naudingi sportininkams. Jie tinka ir paprastiems žmonėms kaip baltymų šaltinis. Geriausia derinti su kitais augaliniais baltymais.

Funkciniai produktai

Kanapių baltymai naudojami įvairiuose maisto produktuose – batonuose, gėrimuose, pieno alternatyvose. Tai leidžia papildyti kasdienę mitybą vertingais baltymais.

Maisto pramonė

Maisto gamintojai vis dažniau kanapių baltymus naudoja kaip ingredientą įvairiuose produktuose. Jie tinka kepiniams, užkandžiams, padažams suteikti baltymų.

Kanapių Baltymai – Išvados

  • Kanapių sėklų baltymai laikomi perspektyviu augalinių baltymų šaltiniu, turinčiu unikalią sudėtį.
  • Kanapių baltymai pasižymi aukšta maistine verte, nors ir trūksta kai kurių aminorūgščių.
  • Moksliniai duomenys rodo teigiamą kanapių baltymų poveikį imuninei bei širdies ir kraujagyslių sistemoms.
  • Kanapes verta įtraukti į mitybą kaip papildomą augalinį baltymų šaltinį, ypač derinant su kitais baltymais.
  • Visgi reikia daugiau tyrimų apie kanapių baltymų poveikį hormonams ir galimą piktnaudžiavimą jais.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas